Wykorzystaj swoje silne strony. Użyj dźwigni swojego talentu

Słysząc o doskonaleniu swoich umiejętności myślimy zwykle o tych dziedzinach, w których dostrzegamy największe braki. Przekonanie, że właśnie tam możliwy jest największy rozwój, to jeden z mitów, z jakimi rozprawia się Marcus Buckingham.

O ile wcześniejsza publikacja Autora, Teraz odkryj swoje silne strony, przynosiła solidną porcję teorii, ta jest praktycznym ćwiczeniem rozłożonym na 6 pracowitych tygodni. To fascynujący proces, pozwalający na coraz efektywniejsze wykorzystywanie umiejętności, w których czujemy się najsilniejsi.

Droga wiedzie od przyjrzenia się hamującym nas mitom, w które czasem – co może wydawać się zaskakujące – po prostu wygodnie nam wierzyć, poprzez rozpoznanie działań sprawiających, że czujemy się silni, aż po próby pozbycia się tego, co nas tej siły pozbawia i zbudowanie trwałych nawyków, dzięki którym będziemy mogli powiedzieć, że naprawdę kochamy to, co robimy.

Nie posuniemy się do przodu bez zrealizowania poprzedniego kroku. Zrealizowania, nie tylko poznania go. To największa siła tej książki – wysiłek i zaangażowanie włożone w poznanie siebie i konkretne efekty, które możemy obserwować już podczas systematycznej lektury – nie w nieokreślonej bliżej przyszłości. To z pewnością nie jest jeden z tych „poradników”, których istnienie tak łatwo ulatuje nam z pamięci, gdy tylko sięgniemy po kolejną pozycję.

Przyglądając się niejako „z boku” swoim codziennym, zawodowym zajęciom, angażujemy się i z ekscytacją podejmujemy kolejne zadania, prowadzące nas do wyjątkowo atrakcyjnego celu. Wewnętrzna siła, jaką odkrywamy, przenosi nas od: „rzucam tę robotę” do „zmieniam w mojej pracy to, co mogę/na co mam wpływ”.

Marcus Buckingham: Wykorzystaj swoje silne strony. Użyj dźwigni swojego talentu.
MT Biznes, Warszawa 2007

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *