Winning znaczy zwyciężać

Doświadczenie, entuzjazm i zdrowy dystans – oto jakie określenia przychodzą na myśl wraz z lekturą każdego kolejnego rozdziału książki byłego dyrektora generalnego General Electric. To zbiór cennych rad nie tylko dla liderów zespołów (choć z myślą o nich tworzony), ale dla wszystkich, którzy na różnych etapach budowania swojej firmy zetkną się z takimi zagadnieniami jak misja firmy, wyróżnianie pracowników, zarządzanie nimi, wybór strategii czy równowaga między życiem osobistym a pracą zawodową.

Jednym z dominujących elementów, swoistym leitmotivem rozważań jest komunikacja z ludźmi prowadzona w sposób otwarty, aktywny i dostosowany do aktualnej sytuacji. Tam, gdzie jej zabraknie – z podwładnymi, współpracownikami czy przełożonymi – prędzej czy później dochodzi do katastrofy, której skutki odczuwają wszyscy.

Elastyczność i umiejętność upraszczania procesów koniecznych do rozwoju to kolejne ważne cechy, ujawniające się choćby w spojrzeniu na budowanie strategii czy… ustalanie budżetu. Czy może ono przypominać opracowywanie „planów uwalniających marzenia”?

Doświadczenia zebrane przez Jacka Welcha mogłyby wydawać się odległą teorią gdyby nie dwa ważne elementy: przywoływanie dziesiątek rozmów, spotkań, pytań i problemów niekoniecznie stawiających autora w najlepszym świetle oraz… jego otwartość w przyznawaniu się do własnych błędów. Już samo zebranie swoistych case studies utworzyłoby całkiem pokaźny zestaw zachowań, które warto naśladować i tych, których zdecydowanie lepiej unikać.

Zwłaszcza że mentorem – czyli (w szerokim znaczeniu) osobą, od której mamy okazję się czegoś nauczyć – może być nie tylko ktoś, kogo formalnie o to poprosimy, ale w równej mierze podwładny, współpracownik czy… autor artykułu w specjalistycznej prasie. O ile oczywiście zachowamy gotowość do zdobywania doświadczenia w każdej – nie zawsze dla nas korzystnej – sytuacji.

Jack Welch, Suzy Welch: Winning znaczy zwyciężać
Wydawnictwo Studio EMKA, Warszawa 2005, 2010

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *