Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i w biznesie

Każdy, kto kiedykolwiek próbował zmieniać swoje nawyki, wie doskonale, jakie to trudne. Każdy pracownik, który bezskutecznie starał się wytłumaczyć przełożonemu, co i dlaczego warto zmienić, poznał siłę nawyków kształtowanych latami, które wydają się „nie do ruszenia”.

Siła nawyku, pozwalająca ograniczyć wysiłek mózgu – ogromna, czasem ułatwiająca życie, czasem niszcząca. W jakim stopniu możemy ją wykorzystać, aby działała na naszą korzyść – jako jednostki, organizacje, grupy społeczne?

Charles Duhigg barwnym językiem, a jednocześnie w sposób bardzo uporządkowany próbuje udzielić odpowiedzi na te pytania, przyglądając się doświadczeniom konkretnych osób, firm i organizacji. Na jakimś etapie swojego życia albo działalności osoby lub jednostki przeszły proces, który teraz może stać się początkiem zmiany dla każdego, kto zechce skorzystać z wniosków nasuwających się po jego analizie.

Stosując „Złotą Zasadę” i wierząc, że zmiana naprawdę może się dokonać, możemy przejść transformację podobną do tych opisanych na kartach książki. Zyskujemy potężne narzędzie, ułatwiające rozłożenie naszych nawyków na czynniki pierwsze, przyjrzenie się im, zrozumienie, jakie wskazówki znajdują się u źródeł, aby móc tym skuteczniej pracować nad ich zmianą.

Cały ciężar rozważań oparty jest na działaniach, na które mamy wpływ – dzięki woli, wierze w zwycięstwo, decyzji i konsekwencji jesteśmy w stanie zmieniać i kształtować swoje nawyki. Bierzemy na siebie obowiązek ciężkiej pracy, ale zyskujemy wolność.

To właśnie stanowi największą siłę rozważań Duhigga – poparte badaniami przekonanie zawarte w podtytule: „Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i w biznesie”. Żadnego determinizmu czy rezygnacji we wnioskach (choć pojawiają się w życiu opisywanych osób), tylko próby znalezienia rozwiązań.

Charles Duhigg: Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i w biznesie
PWN; Warszawa 2013

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *